Ważne: ta strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych. Dowiedz się więcej »
wiem, zamknij...
top
menu menu menu menu menu menu menu

Slowacja

Skorzystaj latem z wakacji all inclusive na SłowacjiBratysława
Bratyslawa Stolica Słowacji powoli staje się kulinarnym rajem. Ulice starego miasta nazywane są: "jedną wielką restauracją". Mieszają się tutaj smaki z całego świata. Popularna jest przede wszystkim zdrowa kuchnia włoska, ale znajdziemy tutaj również bardzo dużo restauracji na wysokim poziomie oferujących kuchnie: arabską, kubańska, meksykańską, a także bary sushi. Obok restauracji Bratysława oferuje ogromną ilość barów szybkiej obsługi oferujących: naleśniki, hot dogi, placki, kebaby i bagietki - możliwości są nieograniczone!
Bratysława

Wysokie Tatry
Wysokie Tatry Wysokie Tatry (Vysoké Tatry) to granitowy masyw górski znajdujący się na północy Słowacji, nad Kotliną Popradzką .Jest to jedyna grupa alpejska w Karpatach i najmniejsze pasmo górskie w Europie - stąd nazwa "Alpy Miniaturowe". Najwyższy szczyt to Gerlach (2 654m n.p.m.), a powierzchnia całkowita tego masywu, to 341 km2 (na terytorium Słowacji 260 km2). Tatry Wysokie są jednym z najpiękniejszych regionów turystycznych w Europie.

Rzeźbę tego obszaru tworzyły głównie lodowce, dzięki którym w Tatrach powstawały jeziora wysokogórskie - stawy. Największy z nich to Wielki Staw Hińczowy, o powierzchni 20 ha i głębokości 53 m.

W Tatrach Wysokiech znajdziemy wiele pięknych wodospadów - najwyższy z nich to Pośrednia Niewcyrska Siklawa - Wodospad Kmecia (80 m) w dolinie Nefcerka, oraz bardzo dużo jaskiń. Dla turystów dostępna jest tylko Jaskinia Bielska z soplowymi ozdobami – wodospadami, stalagmitami i stalaktytami. Jest ona Wykorzystywana również w celach leczniczych.

Najbardziej znanym zwierzęciem żyjącym w Tatrach Wysokich jest górska kozica tatrzańska. Żyją tu również górskie świstaki tatrzański oraz orły skalne.

Ze względu na czyste powietrze w Tatrach znajdują się liczne uzdrowiska klimatyczne zajmujące się leczeniem i prewencją chorób górnych dróg oddechowych.
Wysokie Tatry

Małe Karpaty
Małe Karpaty Małe Karpaty (Malé Karpaty) to niezbyt rozległe, niezwykle malownicze pasmo niewysokich gór, których południowe krańce dochodzą do Bratysławy, a północne opadają ku dolinie Wagu jakieś 70 km dalej. Na urodę Małych Karpat składają się łagodne, w większości wapienne grzbiety porosłe bujnymi lasami liściastymi i gęsto upstrzone ruinami średniowiecznych zamków.
Male Karpaty

Niżne Tatry
Niżne Tatry Niżne Tatry (Nízke Tatry) ciągną się przez 80 km od Wielkiej Fatry na zachodzie po Słowacki Raj na wschodzie, osiągając szerokość dochodzącą nawet do 30 km.
Niżne Tatry

Słowacki Raj
Słowacki Raj Na południe od Spiskiej Nowej Wsi, na granicy Spiszu i Gemeru, rozciąga się krasowy Słowacki Raj (Slovenský raj), jeden z najpiękniejszych parków narodowych Europy.
Słowacki Raj

Zamek w Beckov
Zamek w Beckov Zamek wzniesiono na przełomie XII i XIII wieku. Imponujące ogromem ruiny wznoszą się na stromym, skalnym wzgórzu, w miejscowości Beckov, w zachodniej Słowacji. Piękne położenie zamku i jego ogromne rozmiary przyciągają turystów. Po drodze na zamek przechodzimy obok kirkutu - cmentarza żydowskiego. Po ruinach chodzimy samodzielnie - w kasie dostaje się ulotkę z opisem poszczególnych części zamku w języku polskim. W lipcu na zamku organizowane jest "święto zamku", podczas którego rycerze między innymi zdobywają zamek.
Zamek w Beckov

Zamek w Bojnicach
Zamek w Bojnicach Zamek został zbudowany na wzniesieniu z tufu wapiennego, na którym w średniowieczu stał gród. Zamek początkowo wyglądał zupełnie inaczej, swój obecny wygląd uzyskał w XIX wieku, kiedy to przebudowano go na wzór zamków stojących nad Loarą w środkowej Francji. Obecnie w zamku ma swoje ekspozycje muzeum artystyczno-historyczne, dzięki któremu można zobaczyć pierwotne umeblowanie zamku. Na zamku odbywa się bardzo dużo imprez. Najbardziej znany jest Międzynarodowy Festiwal Duchów i Straszydeł, który odbywa się co roku na przełomie kwietnia/maja. W tym czasie na zamku spotykają się duchy, czarownice i wampiry z całego świata.
Zamek w Bojnicach

Červený Kameň
Červený Kameň Kilkadziesiąt kilometrów od Bratislavy stoi najpiękniejszy zamek łańcucha górskiego Malé Karpaty: Červený Kameň. Sceny ze słynnych czasów zamku można podziwiać głównie podczas smakowych uroczystości i turniejów rycerskich, oraz podczas letniego zwiedzania nocą. Na terenie zamku znajduje się winiarnia, restauracja i kawiarnia.
Červený Kameň

© 2008-2013