Ważne: ta strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych. Dowiedz się więcej »
wiem, zamknij...
top
menu menu menu menu menu menu menu

Slowacja

Słowackie odznaczenia we Wrocławiu

W środę do Muzeum Miejskiego we Wrocławiu trafiły słowackie medale i odznaczenia. Przedmioty na ręce Macieja Łagiewskiego, dyrektora Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, uroczyście przekazali Adrian Kromka, dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie oraz Maciej Kaczmarski, honorowy konsul Słowacji.

Muzeum Miejskie Wrocławia organizuje wystawę stałą, która prezentuje ordery i odznaczenia państw Unii Europejskiej. Instytucja zebrała już ok. 150 odznaczeń i liczy, że będzie ich jeszcze więcej. Są to przedmioty, które już wcześniej znajdowały się w muzealnych zbiorach, ale i takie, które pozyskiwane są na bieżąco.

- Do Muzeum Miejskiego przekazaliśmy sześć najwyższych odznaczeń w Republice Słowacji. To przede wszystkim Order Podwójnego Białego Krzyża, nadawany obywatelom innych krajów za wyjątkowe zasługi przy wszechstronnym rozwoju Republiki Słowackiej, Order Andreja Hlinki, przyznawany za zasługi przy powstaniu Republiki Słowackiej czy Order Ludovita Stura wręczany obywatelom za zasługi przy budowaniu demokracji, jej rozwoju, praw człowieka i wolności. Na potrzeby wystawy wypożyczyliśmy również Krzyż Milana Rastislava Stefanika, nadawany za obronę Republiki Słowackiej, Krzyż Pribiny, który mogą otrzymać obywatele za wyjątkowe zasługi w dziedzinie rozwoju gospodarczego oraz Medal Prezydenta Republiki Słowackiej, należny za wyjątkowe zasługi w dziedzinie administracji państwowej – mówi Jolanta Kaleta, asystentka konsula honorowego Republiki Słowackiej.

Odznaczenia ze swojej prywatnej kolekcji przekazał również były prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski.

Wystawę będzie można oglądać od 5 czerwca w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. 


« powrót
Galeria:

zobacz zdjęcie oznaczenia_slowackie_1.jpg
zobacz zdjęcie oznaczenia_slowackie_2.jpg
zobacz zdjęcie oznaczenia_slowackie_3.jpg
zobacz zdjęcie oznaczenia_slowackie_4.jpg
zobacz zdjęcie oznaczenia_slowackie_5.jpg
zobacz zdjęcie oznaczenia_slowackie_6.jpg
© 2008-2013