Ważne: ta strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych. Dowiedz się więcej »
wiem, zamknij...
top
menu menu menu menu menu menu menu

Slowacja

I rocznica Konsulatu Honorowego Republiki Słowackiej we Wrocławiu.

W kameralnym gronie spotkali się pracownicy konsulatu z Panem Konsulem Maciejem Kaczmarskim, Panią Małgorzatą Kaczmarski małżonką Konsula Honorowego i Panem Leonem Susmankiem Pełnomocnikiem Konsulatu Honorowego.

A oto krótkie podsumowanie naszej rocznej działalności:

Rocznica powstania Konsulatu Honorowego Słowacji we Wrocławiu
Rok temu, 25 maja 2009 r. odbyło się uroczyste mianowanie pana Macieja Kaczmarskiego, wrocławskiego przedsiębiorcy na konsula honorowego Republiki Słowacji we Wrocławiu. Okręg konsularny nowej placówki objął swoim zasięgiem województwo dolnośląskie i lubuskie, a biuro konsulatu znajduje się przy ul. Armii Ludowej 21.


Konsul honorowy pełni funkcję reprezentacyjną, a jego zadania to m.in. wspieranie inicjatyw polsko-słowackich, przedsiębiorców czy promocja kultury. Takie też zadania postawił sobie za cel Maciej Kaczmarski. Podsumowując rok działalności placówki widoczne jest, że wrocławski Konsulat Honorowy jest jednym z najbardziej aktywnych tego typu placówek w Polsce.

Kultura
Placówka we Wrocławiu, oprócz tradycyjnych czynności konsularnych, związanych z usługami na rzecz obywateli Słowacji w Polsce, wypełnia także dodatkowe zadania wpisane w program promocji tego kraju w Polsce. Jednym z najciekawszych osiągnięć kulturalnych placówki jest zainicjowanie i przygotowanie wspólnie z Ambasadą Republiki Słowackiej - Dni Słowacji we Wrocławiu. Od 25 do 27 listopada 2009 r. mieszkańcy miasta mieli okazję jeszcze lepiej poznać naszych południowych sąsiadów - między innymi dowiedzieli się, jak smakuje słowacka kapustnica, jaki wpływ na Aksamitną Rewolucję miał polski Okrągły Stół oraz jakie atrakcje czekają na polskich narciarzy w Słowacji.
- Dni Słowacji bardzo spodobały się wrocławianom w związku z czym możemy się spodziewać w listopadzie br. kolejnej edycji tej imprezy. Wierzę, że zadomowi się ona na stałe w grafiku imprez kulturalnych odbywających się we Wrocławiu – mówi Maciej Kaczmarski, konsul honorowy Republiki Słowackiej we Wrocławiu.

Nauka
Jednym z priorytetów w działalności konsulatu jest edukacja. Dlatego 12 lutego 2010 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy w zakresie działalności edukacyjnej i kulturalnej pomiędzy Maciejem Kaczmarskim, konsulem honorowym a Cezarym Głuszkiem, prezesem Zarządu Fundacji Edukacji Międzynarodowej, na mocy którego powstał Polsko-Słowacki Fundusz Stypendialny. Celem jego działalności jest organizacja wspólnych działań edukacyjnych prowadzących do wyrównywania szans utalentowanej polskiej i słowackiej młodzieży, organizacji polsko-słowackich wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.
- To bardzo ważny dla nas projekt, który będziemy kontynuować i rozwijać. Do tej pory skupiamy się na zbieraniu środków.
W drugiej części roku chcemy je przekazać studentom w formie stypendiów – mówi Katarzyna Śmigielska, specjalista ds. konsularnych.
Konsulat zasponsorował również wydanie książki autorstwa dr Anny Perdachovej-Sklarovej „Slovencina pre Poliakov”. Jest to podręcznik do nauki języka słowackiego dla Polaków.
Ponadto konsul spotyka się regularnie z rektorami wrocławskich wyższych uczelni pomagając im w nawiązywaniu współpracy
z uczelniami słowackimi.

Turystyka
Najlepszym sposobem na poznanie innego kraju jest wizyta w nim. Dlatego też pan Maciej Kaczmarski bardzo mocno stawia na promocję słowackiej turystyki. Tym bardziej, że jest co zachwalać. Konsulat promuje aktywny wypoczynek w słowackich górach, szczególnie zaś uprawianie sportów zimowych. W lutym 2010 r. przedstawiciele konsulatu uczestniczyli w Międzynarodowych Targach Turystycznych we Wrocławiu. Z kolei w kwietniu w porozumieniu z Narodowym Centrum Turystyki Słowackiej zostało zorganizowane dla dziennikarzy i tour operatorów z Dolnego Śląska Study Tour po Słowacji. Dzięki tej wycieczce mogli oni poznać najciekawsze turystycznie miejsca w Słowacji.

Gospodarka
Nic nie wzmacnia więzi tak jak wspólne interesy, w związku z czym konsul prowadzi rozmowy z włodarzami Wrocławia oraz burmistrzami miast: Rajecké Teplice, Námestovo, Turčianske Teplice, Liptovský Mikuláš dotyczące nawiązania współpracy przez województwo dolnośląskie z Regionem Żiliny.

Dla Słowaków, dla Polaków
Warto pamiętać, że chociaż Konsulat Honorowy działa po to, aby pomagać obywatelom Słowacji w Polsce, to także Polacy zainteresowani wyjazdem na Słowację mogą uzyskać tu informacje o tym kraju (e-mailem lub telefonicznie). Pracownik konsulatu udziela informacji dotyczących możliwości pracy na Słowacji, formalności jakie są niezbędne w przypadku wyjazdu na stałe, jakie są możliwości uzyskania stypendium czy też jakie atrakcje czekają tam na turystów.


« powrót
Galeria:

zobacz zdjęcie 132.jpg
© 2008-2013