Ważne: ta strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych. Dowiedz się więcej »
wiem, zamknij...
top
menu menu menu menu menu menu menu

Slowacja

Dni Słowacji we Wrocławiu.

Dni Słowacji we wrocławiu    Od 25 do 27 listopada 2009 r. po raz pierwszy we Wrocławiu odbyły się Dni Słowacji. Przez 3 listopadowe dni wrocławianie mieli okazję jeszcze lepiej poznać naszych południowych sąsiadów - między innymi dowiedzieli się, jak smakuje słowacka kapustnica, jaki wpływ na Aksamitną Rewolucję miał polski Okrągły Stół oraz jakie atrakcje czekają na polskich narciarzy w tym sezonie. Organizatorami imprezy byli: Ambasada Republiki Słowackiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Konsulat Honorowy Republiki Słowackiej we Wrocławiu, Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej, Biuro Radcy Handlowego Ambasady Republiki Słowackiej oraz Instytut Słowacki.

25 listopada 2009 roku
   Obchody rozpoczęły się 25 listopada, prelekcją Františka Ružički, ambasadora Republiki Słowackiej w Polsce na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Na wykład przyszli nie tylko studenci, ale też osoby które chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej o Słowacji. Tego samego dnia wieczorem, w kinie Warszawa odbył się specjalny pokaz koprodukcji polsko-słowackiej „Wino truskawkowe”. Po projekcji widzowie przy lampce słowackiego wina spotkali się między innymi z Dariuszem Jabłońskim, producentem i reżyserem filmu.

26 listopada 2009 roku
   Następnego dnia, tj. 26 listopada, organizatorzy zaprosili polskich przedsiębiorców zainteresowanych współpracą z firmami słowackimi lub inwestycją w tym kraju na seminarium w hotelu Sofitel. Podczas spotkania zostały omówione możliwości inwestowania na Słowacji oraz przedstawiono osoby i instytucje, które pomagają polskim przedsiębiorcom wejść na tamtejszy rynek. Spotkanie prowadził Vladislav Chlipala, radca handlowy Ambasady Słowackiej. W tym samym miejscu Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej pokazało prezentację „Słowacja (k)Raj zimowego wypoczynku”, skierowaną zarówno do biur podróży
i organizatorów wycieczek, jak i bezpośrednio do narciarzy. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jakie atrakcje i promocje przygotowano dla nich w tym sezonie.

   O godzinie 16.00 tego samego dnia, w Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim odbyła się dyskusja panelowa „Słowacja i Polska – od Aksamitnej Rewolucji do dzisiaj”, z udziałem wybitnych polskich slawistów oraz gości ze Słowacji, którzy 20 lat temu brali udział w Aksamitnej Rewolucji. Bezkrwawy przewrót, który obalił komunizm w Czechosłowacji nie miałaby miejsca, gdyby nie poprzedzające ją wydarzenia w Polsce, przede wszystkim zaś obrady Okrągłego Stołu. Debatę otworzył Maciej Kaczmarski, a przysłuchiwał się jej m.in. kardynał Henryk Gulbinowicz.

   Dzień zakończył się koncertem muzyki klasycznej zespołu Cellomania w Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego. Jeden z utworów granych przez kwartet miał podczas tego koncertu swoją premierę, co jeszcze bardziej uświetniło to uroczyste wydarzenie.

27 listopada 2009 roku
   Ostatniego dnia František Ružička oraz Maciej Kaczmarski spotkali się kolejno z Rafałem Jurkowlańcem, wojewodą dolnośląskim, Markiem Łapińskim, marszałkiem województwa dolnośląskiego i Jarosławem Obremskim, wiceprezydentem Wrocławia. Po odbyciu oficjalnych spotkań, ambasador oraz konsul honorowy pieszo udali się na Rynek, aby osobiście spróbować słowackiej kapustnicy gotowanej tam przez słowackich mistrzów kuchni. Kucharze, którzy na co dzień prowadzą hotel w ośrodku narciarskim Oszczadnica-Wielka Racza, byli ubrani w stroje ludowe, a oprawę muzyczną zapewnili grający na heligonce (akordeon guzikowy) muzycy. Tradycyjna słowacka kapustnica była przygotowywana w 200 litrowym kotle, a do jej zrobienia zostało zużyte około 20 kg kiełbasy, 20 kg kapusty, 10 sztuk wędzonej golonki, 30 kg ziemniaków, około 10 litrów wody i przyprawy. Do smakowicie pachnącego kotła ustawiła się ogromna kolejka wrocławian, chcących spróbować tego przysmaku. Dzień zakończył się występem słowackiego trio G-Strinx oraz uroczystym bankietem, podczas którego podsumowano pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie, wrocławskie Dni Słowacji.

   Dni Słowacji we Wrocławiu zakończyły się prezentacjami dla narciarzy i amatorów termalnych kąpielisk i spa, które odbywały się w Galerii Dominikańskiej od 27 do 29 listopada. Odwiedzający w tym czasie, mogli nie tylko dowiedzieć się o czekających na polskich turystów atrakcjach, ale też wziąć udział w przygotowanych przez wystawców konkursach i wygrać wycieczki na Słowację.”


« powrót




Galeria:

zobacz zdjęcie 1.jpg
zobacz zdjęcie 2.jpg
zobacz zdjęcie 3.jpg
zobacz zdjęcie 4.jpg
zobacz zdjęcie 5.jpg
zobacz zdjęcie 6.jpg
zobacz zdjęcie 7.jpg
zobacz zdjęcie 8.jpg
zobacz zdjęcie 9.jpg
zobacz zdjęcie 10.jpg
zobacz zdjęcie 11.jpg
zobacz zdjęcie 12.jpg
zobacz zdjęcie 13.jpg
zobacz zdjęcie 14.jpg




© 2008-2013